Vrijwilligers maken mee Kortrijk

Gepubliceerd op Dinsdag 18 februari 2025
Sander en Michiel

Van 1 tot 9 maart vieren we opnieuw de Week van de Vrijwilliger. Dankzij hun inzet worden tal van initiatieven in Kortrijk werkelijkheid. Ook Sander Leenknecht en Michiel Moreels dragen een steentje bij.

Allemaal Digitaal

Sander Leenknecht (28) en Michiel Moreels (35) zijn vrijwilligers bij de Digipunten van Allemaal Digitaal, waar ze Kortrijkzanen helpen met digitale vragen. Sander heeft een fysieke beperking. Door spasmen in zijn armen en benen heeft hij een rolstoel nodig om zich te verplaatsen. Maar dat houdt hem niet tegen om volop van het leven te genieten en zich in te zetten voor zijn medemens.

Sander: “Ik ben sinds juni vorig jaar vrijwilliger bij het Digipunt in het stadhuis. Die locatie hangt samen met het soort vragen dat ik meestal krijg: adreswijzigingen, het gebruik van itsme, een online afspraak maken of soms gewoon iets kleins opzoeken. Daarnaast ben ik af en toe actief bij de Praattafels in Wijkcentrum De Zonnewijzer. Anderstaligen krijgen er de kans om hun Nederlands te oefenen. De deelnemers worden opgedeeld volgens taalniveau en we praten over van alles. De meesten zijn enorm gemotiveerd om bij te leren.”

Toegankelijke stad

Sander: “De frequentie van het vrijwilligerswerk hangt af van mijn agenda. Enkele dagen per week woon ik nog bij mijn ouders en de andere dagen alleen in Kortrijk. Daarnaast ben ik een fervente bocciaspeler, een G-sport die je wat kan vergelijken met petanque. Ik oefen in sportcampus Lange Munte.Ik probeer zoveel mogelijk te trainen en dat loont: onlangs werd ik Belgisch en Vlaams kampioen. Daardoor hoop ik op een selectie voor de nationale ploeg.”

“Bovendien ben ik sinds kort lid van de Stedelijke Adviesraad voor Personen met een Handicap. We zetten ons in voor een toegankelijke stad, met bijvoorbeeld aandacht voor de voetpaden en gebouwen.”

Van obstakel naar nieuwe uitdaging

Michiel Moreels woont samen met zijn gezin in Kortrijk en is sinds twee jaar vrijwilliger. Michiel: “Ik heb vroeger nog bij Stad Kortrijk gewerkt, maar door een agressieve vorm van epilepsie werd werken onmogelijk. Mijn vriendin en een kameraad kwamen daarom met het idee van vrijwilligerswerk. Ik hou ervan computers in elkaar te steken, dus Allemaal Digitaal sluit perfect aan bij mijn interesses. Om mensen nog beter te kunnen helpen, volgde ik een training tot computeropleider.”

“Ik ben actief in twee Digipunten: twee halve dagen per week in de Deelfabriek en een halve dag in het VDAB-kantoor. Vooral in de Deelfabriek krijg ik heel uiteenlopende vragen: werken met itsme, een wegenvignet aanvragen, meer opslagruimte vrijmaken op een smartphone, … Ik ben hier ook om de twee weken aanwezig bij Eerste Hulp Bij Computerproblemen (EHBC). Dan krijg ik meer vragen over hardware en technische snufjes. In het Digipunt van het VDAB-kantoor gaan de vragen vooral over werk. Ik help er bijvoorbeeld mensen die het Nederlands nog niet goed beheersen om hun cv op punt te stellen.”

Nuttige dagbesteding

Michiel: “Dankzij het vrijwilligerswerk kan ik mijn dagen nuttig invullen. Mensen helpen geeft me voldoening en een goed gevoel. Het stadsbe­stuur toont ook dat het de inzet van de vrijwilligers waardeert. Er wordt onder andere een groot vrijwilligers­feest georganiseerd en we kunnen workshops volgen om bij te leren.”

Sander sluit zich daarbij aan: “Het mooiste aan vrijwilligerswerk is dat ik gewoon mezelf kan zijn. Ook al zit je in een rolstoel, als je een talent hebt, word je gewaardeerd. Bovendien is het fijn om veel tussen de mensen te zijn, dat geeft energie.”

Word zelf vrijwilliger

Allemaal Digitaal

Meer nieuws uit het stadsmagazine