
Sulaiman verhuisde van Syrië naar België. Hij behaalde een bachelor in rechten, maar is nog op zoek naar zijn droombaan in de juridische sector. Als opstap doet hij ervaring op bij Team Werk & Activering.
Nieuwe thuis
Sulaiman Al Kaeyal (42) woont sinds 2016 in België. Sulaiman: “In mijn thuisland Syrië behaalde ik een bachelor in rechten. Ik werkte er bij de overheid als juridisch-administratieve medewerker. Na mijn verhuis naar België moesten mijn diploma’s erkend worden door NARIC-Vlaanderen. Die dienst erkent buitenlandse studiebewijzen voor wie in Vlaanderen wil werken. Dat is ondertussen gebeurd en mijn diploma uit Syrië wordt gelijkgesteld aan een bachelor. Eerst concentreerde ik me volop op Nederlands leren. Ik schreef me ook in bij de Hogeschool Gent en behaalde daar in 2022 het diploma ‘graduaat in de juridisch-administratieve ondersteuning’. Daarna werkte ik 8 maanden als dossierbeheerder bij de juridische dienst van VSDC. Toen die tijdelijke functie stopte, vond ik moeilijk ander werk. Daarom contacteerde ik Team Werk & Activering voor begeleiding.”
Kansen om zich te bewijzen
Sulaiman kwam zo in contact met Wendy Viaene (46), een trajectbegeleider bij Team Werk & Activering. Wendy: “Tijdens een kennismakingsgesprek vroeg ik Sulaiman welke diploma’s en ervaring hij had, en naar welk werk hij op zoek was. Sulaiman had eigenlijk al een sterk cv met voldoende ervaring in Syrië en een korte werkervaring in België. Hij solliciteerde maar kreeg te weinig kansen om zich te bewijzen. Er moesten dus deuren opengaan voor hem. Als hij ergens een kans zou krijgen, zou dat hem zeker op het juiste spoor zetten. Toevallig had mijn collega Caroline Devos (61), dossierbeheerder bij onze dienst, net op dat moment administratieve hulp nodig. Caroline was bereid om Sulaiman op te leiden en zo kon hij hier starten als leerwerknemer via artikel 60.”
Samen op zoek
Wendy: “Deze baan is een volgende stap in Sulaimans traject. In het begin focusten we vooral op sollicitatiebegeleiding. Ik gaf Sulaiman tips om te solliciteren en we bekeken samen de feedback die hij kreeg. We zochten samen naar een geschikte werkplek. Het moet matchen.”
Caroline: “Team Werk & Activering verhuisde in maart 2025 uit het Sociaal Huis naar de Spinnerijstraat 107. Zo’n verhuis vergt veel voorbereiding. Ook voor het onthaal op onze nieuwe locatie kunnen we iemand gebruiken. Het is de bedoeling dat Sulaiman hier tot oktober meedraait als leerwerknemer. We bereiden hem bovendien voor op wat daarna komt.”

Veel bijgeleerd
Sulaiman: “Ik droom van werk in de juridische sector, maar hier leerwerknemer zijn is al een grote stap voor mij. De nieuwe ervaring is heel interessant en ik leerde al veel bij. Bijvoorbeeld de software gebruiken, ervaring opdoen als onthaalmedewerker, helpen bij de controles van subsidiedossiers, documenten opstellen, … Momenteel maak ik een fotoboek voor de anderstalige cliënten van onze dienst. Dit helpt werkzoekenden door belangrijke informatie visueel te presenteren per sector. Het fotoboek kan een handig instrument zijn voor trajectbegeleiders zoals Wendy, die vaak zelf geen tijd hebben voor zulke dingen. Het is ook een meerwaarde dat ik hier mijn Nederlands kan oefenen. Ik volgde eerder al lessen in CVO Miras en CVO Scala, maar je leert vooral in de praktijk. De communicatie met Caroline en Wendy verloopt ook steeds positief.”
Durven hulp vragen
Caroline: “We zullen ook taalcoaching inzetten om Sulaiman nog zelfverzekerder te maken. In stresssituaties zou hij iets trager mogen spreken. Maar hij pikt alles wel heel snel op. Sulaiman is een zelfstandig persoon en hij staat altijd open voor feedback. Hij stelt zelf vragen, wil bijleren en benut de kansen die hij krijgt. Mijn droom is dat hij leuk vast werk vindt.”
Wendy: “Dat is altijd het einddoel van onze trajecten. Mijn advies aan Sulaiman: het is nu het moment om te tonen wat je kan. Twijfel niet, solliciteer zeker en durf hulp vragen.”